Емоційне вигорання у медичних працівників: ознаки та профілактика
Головна >
Про емоційне вигорання сьогодні говорять досить багато. Це стан емоційного, розумового виснаження і фізичної втоми, який є відповіддю на фактори стресу.
Медичні працівники потрапляють до числа тих, хто найбільш схильний до емоційного вигорання. Вони працюють в умовах підвищеного стресу практично щодня, що з часом може призводити до емоційного вигорання. Під час контакту з пацієнтом у лікаря або медичного персоналу часто виникає емпатія. Вони починають перейматися ситуацією клієнта і вживатися в його роль, співпереживають пацієнту і членам його сім’ї. У результаті підвищується рівень стресу, що з часом призводить до емоційного вигорання.
Симптоми емоційного вигорання
Американська дослідниця, авторка терміна “синдром вигорання” К. Маслач виділяє кілька основних симптомів, які з’являються в процесі емоційного вигорання.
- Емоційне виснаження. Почуття байдужості та спустошеності, поганий настрій.
- Деперсоналізація. Віддалення від тих, хто є джерелом стресу, відсторонена реакція на інших людей.
- Редукція професійних досягнень. Відчуття власної некомпетентності, думки про неможливість виконати професійні обов’язки достатньо добре.
До емоційного вигорання схильні абсолютно всі медичні працівники. Адже більшість пацієнтів приходять у клініку із серйозними проблемами, шукають допомоги, і це привносить у життя лікаря та іншого медичного персоналу стрес. Однак вважається, що найвищий відсоток емоційного вигорання у середнього медперсоналу.
Найбільш схильні до стресу медичні співробітники, які працюють в онкології, реанімаціях, акушерстві, займаються хоспісним доглядом.
Ознаки емоційного вигорання у медичних працівників
Фізичні ознаки:
- втома, головні болі,
- безсоння,
- проблеми з вагою,
- підвищений артеріальний тиск,
- серцево-судинні захворювання.
Поведінкові та психологічні ознаки:
- дратівливість,
- зловживання алкоголем,
- підозрілість,
- грубість,
- надмірно активні заняття спортом,
- ригідність,
- дистанціювання від пацієнтів і колег.
Емоційні ознаки:
- цинізм,
- байдужість,
- агресивність,
- відчуття самотності.
Методи діагностики синдрому емоційного вигорання
Для діагностики емоційного вигорання було розроблено спеціальний опитувальник Maslach Burnout Inventory, у якому 22 запитання, що дають змогу аналізувати стан емоційного вигоряння на трьох рівнях: ментальному, емоційному та фізіологічному.
Застосування цього опитувальника дає можливість самодіагностики для медичних працівників. А для клініки – можливість діагностики персоналу. Його використання дає змогу проаналізувати стан співробітників з усіх боків і точно визначити, чи присутнє емоційне вигорання.
Чим небезпечний синдром емоційного вигорання для медичних клінік
Порушуючи питання про ризики емоційного вигорання для клінік, потрібно звертати увагу на два аспекти. Перший – чи вплине емоційне вигорання співробітників на можливість надати життєво важливу допомогу пацієнтам, які звернуться до вашої клініки. Другий – як емоційне вигорання співробітників позначиться на бізнесі. В обох випадках наявність синдрому вигорання у співробітників негативно позначається на клініці.
- Збільшується плинність кадрів.
- У колективі встановлюється нездорова атмосфера,
- Виникає відтік клієнтів,
- Підвищується ймовірність лікарських помилок,
- З’являються позови від незадоволених клієнтів.
Профілактика синдрому емоційного вигорання в клініках
Для профілактики появи синдрому емоційного вигорання у медичних працівників клініки необхідно звертати увагу на умови праці та проводити спеціальне навчання медперсоналу.
Умови праці:
- Забезпечення персональної безпеки. Коли у співробітників є можливість порадитися з колегами і отримати підтримку у своїх професійних рішеннях.
- Створення кімнат відпочинку, створення фізично комфортних умов.
- Аналіз причин професійних захворювань.
Навчання медперсоналу:
- Норм психогігієни. Дуже важливо, щоб співробітники розуміли, як важливо бути в нормальному психоемоційному стані. Від цього на 50% залежить, чи повернеться до вас пацієнт, чи довіриться вашим рекомендаціям, чи заплатить вам ще гроші, чи ні.
- Методам релаксації, які допоможуть зменшити рівень стресу.
- Способам боротьби із синдромом емоційного вигорання.
Також позитивний вплив справляє:
- Створення сприятливої атмосфери в колективі,
- Організація психологічної підтримки,
- Стимулювання розвитку хобі у співробітників,
- Проведення брифінгів після критичних подій.
Статтю підготовлено з використанням матеріалів, наданих Кариною Вайнер, експерткою з емоційного здоров’я, керівницею асист-компанії New Life Аssistancе.
Поділитися
Запитати у фахівця